הניסיון מלמד שלא ניתן למנוע את גלי ההדבקה בקורונה, ואין סיבה להאמין שהחיסון השלישי ישנה תכונה בסיסית זו של הנגיף • אם מחוסנים עדיין יכולים להדביק, מה המשמעות של 'התו הירוק'? • ייתכן שאין כל צורך להכניס את כל הילדים למעגל החיסונים • דעה- מתוך אתר N12

בשורות הבאות אסביר בקצרה מדוע רופאים וחוקרים רבים בארץ ובעולם מתנגדים למדיניות החיסון הגורפת הנוכחית נגד נגיף הקורונה, מתנגדים נחרצות ל'תו הירוק' ומתנגדים לחיסון ילדים בחיסון של 'פייזר'. הנקודות שאפרט בהמשך הן תוצאה של לימוד מעמיק של אנשי מקצוע מתחומים שונים וקריאה ביקורתית של מאות מאמרים מהספרות.

מאפייני נגיף הקורונה החדש

השפעת החיסון על הדבקה – משמעותית למדיניות ה'תו הירוק'

השפעת החיסון על תחלואה ותופעות הלוואי של החיסון – משמעויות למדיניות ההתחסנות בארץ

חיסון ילדים בחיסון של 'פייזר'

סיכום

גלי ההדבקה בקורונה אינם מושפעים מהחיסון ולא ניתן למנוע אותם. עובדה זו הוכחה מעל לכל ספק עם הגעת גל ההדבקה הרביעי לאחר חיסון מרבית האוכלוסייה, ואין סיבה להניח שמתן הבוסטר ישנה את תכונות החיסון או את תכונות הנגיף.

החיסון אכן מקטין תחלואת קורונה קשה ותמותה מקורונה, ולכן הוא מומלץ באוכלוסיות קשישים ובעלי מחלות רקע (בפרט השמנה וסכרת). יחס ה-'תועלת-רעילות' שלו טרם הובהר אצל מבוגרים צעירים, ואין ללחוץ על אנשים ליטול אותו, לא כל שכן לכפות זאת עליהם.

'התו הירוק' הוא שגוי מבחינה רפואית, שכן מחוסנים יכולים להדביק בנגיף. הוא אינו צפוי להשפיע על דינמיקת גל ההדבקה ואף עלול להכשיל את הציבור. 'התו הירוק' הוא פסול ערכית, שכן הוא יוצר הפרדה בין אוכלוסיות ושיסוע חברתי.

בהיעדר צורך להקטין את תחלואת הקורונה בילדים (בשל היותה מחלה ויראלית קלה ברובם המוחלט), בהיעדר יכולתו של החיסון למגר את המחלה ונוכח התפתחות תדירה של וריאנטים – אל לנו, כחברה וכפרטים, לשלם מחיר, ולו זעום, בתופעות לוואי בקבוצת גיל זו. דבר זה עלול להיות בכייה לדורות.

הכותבת היא רופאה ומנהלת במערכת הבריאות הציבורית, חברת סגל בכיר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב. דבריה אינם מייצגים את דעת המוסד או דעת "משרד הבריאות"

לינק למאמר באתר N12:

 https://www.mako.co.il/news-columns/2021_q4/Article-495db937255dc71026.htm?sCh=31750a2610f26110&pId=1714799902

ד"ר רעיה ליבוביץ- מתוך אתר N12 31.10.2021 פרסומי תגובה

הניסיון מלמד שלא ניתן למנוע את גלי ההדבקה בקורונה, ואין סיבה להאמין שהחיסון השלישי ישנה תכונה בסיסית זו של הנגיף • אם מחוסנים עדיין יכולים להדביק, מה המשמעות של 'התו הירוק'? • ייתכן שאין כל צורך להכניס את כל הילדים למעגל החיסונים • דעה