בוודאי שמעת לאחרונה על מושג הShedding שרץ לאחרונה, בעיקר במרחבי הרשת ואיתו שלל ספקולציות, כולל הפחדות משהייה ליד מחוסנים. מה משמעות אותו מושג על שלושת הוריאציות שלו -וירוס שדינג, וקסין שדינג, וספייק שדינג? במאמר הבא נביא הסבר.

וירוס שדינג

וירוס שדינג VIRUS SHEDDING (בעברית אולי "השרת נגיפים"?) היא הדרך שבה אנשים שהנגיף התרבה בקרבם, מדביקים אנשים אחרים. הם פולטים, למשל בשיעול ובהרבה דרכים נוספות, נגיפים חיים (פעילים) ואלה מגיעים, בצורה ישירה או עקיפה לאדם אחר. יתכן מצב בו אדם נושא שברי נגיף שאינם פעילים, ואף יוצא חיובי בבדיקה, אבל מדובר בשאריות נגיף לא פעיל הוא לא עושה וירוס שדינג ולכן לא יכול להדביק

וירוס שדינג יגרום ליותר הדבקות:
א. ככל שהאדם נושא יותר נגיפים פעילים (ז"א העומס הנגיפי גדול יותר)
ב. ככל שלאדם סימפטומטים מסוימים: שיעול, התעטשות, דמעות, וכו (ישנם גם סימפטומים שמפריעים להדבקה: למשל, חום גבוה שגורם לאדם לנוע פחות)
ג. ככל שהנגיפים מרוכזים אצל האדם במקומות מסוימים: למשל, אברי הנשימה העליונים

כבר מהנ"ל רואים מדוע מחוסנים מדבקים כמו לא מחוסנים:
א. כי העומס הנגיפי אצלם דומה לזה שאצל לא מחוסנים, כבר חודשים ספורים לאחר החיסון וייתכן שאף לפני.
וגם כי המחקרים מראים שהעומס הנגיפי שלהם הוא של נגיפים חיים (פעילים) בניגוד לשמועות שלמשל, נדב אייל ומדברריו ניסו להפיץ
ב. כי אנשים עם הרבה סימפטומים ממילא נשארים בבית (וממילא התברר שמחוסנים מדביקים, גם בבית, באופן די דומה ללא מחוסנים. לפחות בדלתא)
ג. כי החיסון הנוכחי לא גורם לייצור נוגדנים באברי הנשימה העליונים (נוגדנים מסוגים שונים נוצרים בגוף בכמויות שונות באיברים שונים) – כמו שרואים מממחקרים מהעת האחרונה. לכן, שיעול של מחוסן לא פחות מדבק משיעול של לא מחוסן (והרבה יותר מדבק משיעול של מחלים)

וקסיין שדינג

קסינג שדינג VACCINE SHEDDING זה מונח מקוצר לVACCINE INDUCED VIRAL SHEDDING שפרושו שהאדם שהתחסן מפיץ נגיפים פעילים (ז"א עושה וירל שדינג) שהיו בתוך החיסון והתרבו אצלו בגוף. זה יכול לקרות עם חיסונים שמכילים נגיפים מוחלשים אבל חיים. לא עם חיסונים שמכילים עצמים דוממים כמו נגיפים מומתים או חלקים מרנ"א שלהם כמו בחיסוני פייזר.

ניתן לקרוא עוד כאן:   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7131326/

וקסינג-שדינג VACCINE SHEDDING זהו מונח מבלבל. השם מבלבל בגלל ש"וקסינג שדינג" נשמע כאילו האדם מפזר את החיסון מסביבו. מה שהוא מפזר זה משהו שישנו בחיסון ומסוגל להתרבות – נגיף מוחלש.

ספייק שדינג

ספייק-שדינג, זו שמועה לא מבוססת שאומרת שאנשים מחוסנים מייצרים את חלבון הספייק (שזה נכון) ומפזרים אותו סביבם (שזה נכון באופן זניח) וכך גורמים למחלות אצל אנשים בקרבתם. זו טענה מאד מוזרה כי:
א. הספייק נמצא על הנגיף עצמו כך שכל נשא מסוגל להפיץ אותו כאשר הוא מפיץ את הנגיף. סביר שגם מחלימים "משתעלים קצת ספייק" על כולנו, במשך חודשים רבים אחרי החלמה
ב. הספייק אינו יכול להתרבות. אז לא ניתן "להדביק מישהו בספייק". אפשר אולי "ללכלך מישהו בקצת ספייק". בשקדים יש ציאניד, ובשקדים מרים – הרבה יותר. אם מאן דהו אוכל הרבה שקדים מרים הוא עלול למות (תלוי עד כמה הם מרים). אבל אם תוך כדי הסעודה האחרונה הזו הוא יתעטש או ילחץ יד של מישהו, הסיכוי שיועבר מספיק חומר רעיל כדי לגרום נזק לאותו אדם (למרות שמדובר בציאניד) הוא אפסי עד לא קיים.

לסיכום: ספייק-שדינג היא שמועה שאינה מבוססת ואינה סבירה מבחינה מדעית.

האם מחוסנים מסכנים לא מחוסנים?
למרות כל האמור לעיל, עדיין ייתכן שמחוסנים מהווים סיכון ללא מחוסנים (רק לא על ידי ספייק שדניג).

כאשר מסתכלים על הגלים שלאחר החיסון אכן נראה לפעמים שאיכשהו הלא מחוסנים סובלים יותר מקורונה בסביבת מחוסנים. בנוסף יש שמועות שבני זוג שלא התחסנו חוו תופעות שליליות בעקבות החיסון של בן הזוג שלהם. אפשר לנמק זאת בכך שבגיל מבוגר הלא מחוסנים הם אנשים פחות בריאים (למשל כי חלקם מרותקי בית) ממחוסנים בני גילם. את השמועות לגבי תופעות לואי אצל לא מחוסנים ניתן אולי לנמק בכך שהם אירועים מקריים שקרו באותו יום ("בעלי הלך להתחסן והחלקתי ושברתי רגל!")

אבל יש גם הסברים אלטרנטיבים אפשריים בהחלט:
א. ייתכן למשל שמחוסנים נזהרים פחות שלא להדביק אחרים, או שלא מחוסנים מאמינים בטעות שמחוסנים לא מדביקים, ונזהרים מהם פחות (ותודה למשרד הבריאות על כל האנשים שמתו בגלל הרושם המוטעה הזה) ולכן התפשטות של הנגיף, דוקא בגילאים הגבוהים, מואצת
ב. ייתכן למשל שהחיסון גורם לירידה מסוימת, גם אם זמנית, בתפקוד המערכת החיסון הראשונית ( INNATE IMMUNE SYSTEM) זו שתפקידה לטפל בכלל גורמי מחלה כמו וירוסים וחיידקים מבלי להכיר אותם קודם. זה עלול לגרום, למשל במשקי בית של אנשים מבוגרים, לתקופה בה המחוסן מהווה "חוליה חלשה" במערכת החיסונית של משק הבית, לפחות לזמן מה. זו ספקולציה, אבל אם התופעה של מחלות שונות אצל בני זוג של מחוסנים, שהם עצמם לא מחוסנים, קיימת, אז אולי זה הסבר אפשרי.

ג. ישנם חיסונים שלתקופה מסוימת לאחר החיסון מעלים את הסיכוי להדבקה.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7131326
אם זה כך בחיסון הנוכחי, אז זה אומר שכל מסע חיסונים מגביר את הנוכחות הכללית של הנגיף באוכלוסייה, ומכך נפגעים יותר הלא מחוסנים (שבסיכון).

 

מערכת האתר 2.11.2021 מאמרים

בוודאי שמעת לאחרונה על מושג הShedding שרץ לאחרונה, בעיקר במרחבי הרשת ואיתו שלל ספקולציות, כולל הפחדות משהייה ליד מחוסנים. מה משמעות אותו מושג על שלושת הוריאציות שלו -וירוס שדינג, וקסין שדינג, וספייק שדינג? במאמר הבא נביא הסבר.