דעיכות מסתוריות הארץ, 31.1.2021 https://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.9497698

פרופ' אשר אלחיאני

דר' אורי גביש

פרופ' מוטי גרליץ
פרופ' אריאל מוניץ

דר' יפעת עבדי-קורק

פרופ' אודי קימרון

דר' אמיר שחר

על פי התפיסה המקובלת על יועצי הממשלה ומשרד הבריאות, אם יוסר הסגר כעת, בטרם יוכח שהחיסון מכניע את המגפה, התחלואה תזנק, שהרי התפרצויות המגיפה לעולם אינן נבלמות באופן טבעי ואינן דועכות מעצמן. ה'תיאוריה' בדבר האפשרות של דעיכה טבעית שכזו, כפי שראש קבינט הקורונה ב"מגן ישראל", הפרופסור רן בליצר הסביר לאחרונה, שגויה.

בתחילת אוקטובר מספר הנדבקים לנפש בדרום דקוטה היה הגבוה ביותר בין מדינות ארה"ב, אך מושלת המדינה שמרה על קור רוחה, קבעה שסגרים הינם חסרי תועלת, ונמנעה מלהטילם. גם תושבי המדינה לא השתכנעו מחוזי האפוקליפסה והצביעו ברגליהם בעד חיי שגרה. במקום לנקוט בריחוק חברתי וולונטרי, כמו זה שאומץ על ידי השבדים, מנתוני החברות הסלולריות עולה שמדד התנועתיות שם המשיך להיות גבוה משמעותית מהממוצע לעונה, גם במשך שיא גל המגפה. גם הנגיף לא התרשם מתחזיות האימה, שכן גל החורף של הקורונה בדרום דקוטה בדעיכה תלולה. בשבועיים האחרונים, צנח מספר המקרים שם בכ40% וירידה משמעותית נרשמה גם בתמותה היומית. מגפת הקורונה היכתה אומנם קשה במדינה, אך בניגוד למצופה, היא רק במקום השישי ברשימת המתים למיליון בין מדינות ארה"ב. בד בבד, בישרה המושלת שהאבטלה במדינתה צנחה אל מתחת לרמה שהיתה לפני תחילת מגפת הקורונה.

כבר בתחילת הגל האחרון, החליט מושל פלורידה שהפעם על המדינה להתמודד עם המגפה ללא מגבלות, וזאת בניגוד גמור לעצותיו של יועץ הנשיא, ד"ר פאוצ'י, שהזהיר מפני אסון. הפתעה נכונה לד"ר פאוצ'י שכן לא רק שנרשמה לאחרונה צניחה של כ26% במספר המקרים ובמספר המתים היומי שם, אלא שפלורידה, שהפנתה יותר ויותר משאבים להגנה על האוכלוסייה המבוגרת, כבר ירדה למקום ה25 ברשימת המתים למיליון בין מדינות ארה"ב.

ובסרביה – שוב "תעלומה" . הממשלה שם, בהשפעת יועצים סינים, החליטה להטיל סגר הדוק בגל הקיץ, אך הסרבים החליטו להתקומם , פרצו לבניין הפרלמנט והציתו ניידות משטרה. הממשלה נסוגה ואיתה נסוג גם הגל הקיצי שדעך ללא סגר או מגבלות חמורות. כעת, שוב ללא סגר, דועך גם הגל הנוכחי. במהלך החודש האחרון רשמה סרביה ירידה מרשימה של כ42% במספר המקרים ובמספר הקורבנות השבועיים. סרביה, יש לציין, נמצאת במקום נמוך מ40 ברשימת המתים למליון, כאשר רוב הארצות אשר מעליה ברשימה הטילו סגרים חמורים.

גם בשבדיה כבר הגיע גל המגפה החורפי לדעיכה, כמעט בדיוק חצי שנה לאחר שקודמו, הגל הקייצי, עשה זאת. גם דעיכות אלה הגיעו ללא יום בודד של סגר, ותוך השארת בתי הספר והגנים פתוחים. אפילו מסכות הינן המלצה בלבד, בתחבורה ציבורית בלבד, בשעות העומס בלבד.

בשבועות האחרונים הגל השני ביפן החל אף הוא בדעיכה. גם שם זו הפעם השנייה שגל המגפה דועך ללא סגרים, פשוט מפני שביפן אין אפשרות חוקית להטילם. יפן, אגב, מעולם לא בזבזה משאבי עתק על מאמץ סרק לקטיעת שרשראות הדבקה, וגם כיום מספר הבדיקות לנפש שם הוא פחות מעשירית ממקבילו הישראל. ולמרות זאת, ללא סגר ועם מגבלות קלות בלבד, נמנע צונאמי הקורונה, והגל דועך.

בכל מקום אשר נמנע מסגרים דעכו גלי המגפה מעצמם. כל הדעיכות הטבעיות הללו מוסברות בפשטות, כפי שהיה ידוע למדע מזה עשרות שנים, על ידי היכולת של מערכת החיסון האנושית לפתח חסינות אצל מספיק אנשים הנחשפים לנגיף, וכך להביא לדעיכה ספונטנית של גלי המגפה, גם ללא מגבלות חמורות. אבל, יועצי ממשלת ישראל מעולם לא יודו בכך. הם מסוגלים לדמיין רק 'הכפלה אחרי הכפלה' , ולעזאזל הראיות.

העתיד לוט בערפל המוטציות, המשמשות את מקבלי ההחלטות כתירוץ לכל פעולה דרקונית, שרירותית וחסרת הגיון מדעי ככל שתהיה, אבל דבר אחד בטוח בו. יועצי ממשלת ישראל יתבוננו בשיעור שנתנו דרום דקוטה, פלורידה, סרביה, יפן, שבדיה ומקומות נוספים בעולם ויגיעו, שוב, למסקנה בת שתי מילים: אז מה? אז מה אם בכל מקום אשר נמנע מפגיעה סיטונאית בחרויות הפרט, בכלכלה, בבריאות, ובחינוך, דעכו גלי המגפה מעצמם? אמצעי הכפייה של המגבלות החונקות הינם הדרך היחידה לנצח את נגיף הקורונה. הם ורק הם ימנעו מאיתנו להיכנע ליצר הרע של בני האדם החותר לאנרכיה (חופש) ולמגעים מדבקים (חום אנושי). מלחמה היא שלום, בורות היא כח, סגר הוא הכרח.

פרופ' אשר אלחיאני, אוניברסיטת אריאל, הוא מנכ"ל קופ"ח מאוחדת ומנהל בי"ח מאיר לשעבר

דר' אורי גביש הוא פיזיקאי, מומחה לבחינת אלגוריתמים ויועץ בתחום הביו-רפואה

פרופ' מוטי גרליץ, פרופ' לאימונולוגיה, אוניברסיטת תל אביב, מקים מעבדת הקורונה בדרום

פרופ' אריאל מוניץ, פרופ' לאימונולוגיה, אוניברסיטת תל אביב, מקים מעבדת הקורונה בדרום

דר' יפעת עבדי-קורק, הינה מומחית באפידמיולוגיה, מנהלת מחקר ואקדמיה של אסותא

פרופ' אודי קימרון הוא ראש החוג למיקרוביולוגיה ואימונולוגיה קלינית בפקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל אביב

דר' אמיר שחר הוא מומחה ברפואה פנימית, דחופה ומנהל רפואי. הוא מנהל מלר"ד בי"ח לניאדו

הכותבים הם חברים בצוות 'מודל הגיון בריא'. אלחיאני, עבדי-קורק, קימרון, ושחר הינם חברים במועצת החירום הציבורית למשבר הקורונה

הערה: בגרסא המקוונת שפורסמה הוכנסו שינויים קלים

מדעני מודל הגיון בריא ומדעני מועצת החירום הציבורית למשבר הקורונה 1.02.2021 מאמרים