תגובה זו פורסמה ב דף הפייסבוק של מודל הגיון בריא
תגובה לביקורת החריפה על הסרטון של אורלי וגיא, שמציג את תזת "היגיון בריא"
מאת: ד"ר יאיר פלפל
באופן צפוי, מיד לאחר חשיפת הסרטון של אורלי וגיא המציג את "היגיון בריא" וחושף כשלים רבים (בלשון המעטה) באופן ההתנהלות של העולם ככלל וישראל בפרט לאור המחלה Covid-19, קמו קולות רבים בניסיון לסתור ולהפריך את טענות הפורום.
חלק מהביקורת באה באופן טבעי כרפלקס מאנשים שמזדהים עם או קשורים לשלטון או למנגנון קבלת ההחלטות באופן כלשהו, אך אין להם את הרקע הנחוץ (מדעי או רפואי) כדי להביע דיעה לכל כיוון, ולכן אין להתייחס אליה. חלק, עם זאת, בא מתוך הקהילה המדעית ומצידם של אנשי מדע ורפואה שיש לתת את הדעת עליה.
ראשית יש להסכים על העובדות, והכי קל להסכים על המספרים שכן עם אלה אי אפשר להתווכח. כ-2 מיליון איש נפטרו ממחלת הקורונה לאחר יותר משנה שהיא נמצאת איתנו. האם זה מספר גדול או קטן? אובייקטיבית, המספר הזה מהווה כ-0.025% מאוכלוסית העולם. 99.975% מאוכלוסית העולם שרדה את המחלה. זה לא מעט… בכל שנה נולדים 200 מיליון איש – או ניתן להגיד שעל כל אדם שנפטר מקורונה נולדים כ-100 חדשים. אובייקטיבית, אין כאן כל איום על קיום המין האנושי, ולעולם לא היה. במגיפות שפעת קשות (למשל ב-1958 ו-1969) התמותה ביחס לאוכלוסית העולם היתה עד פי חמש (!) לפי חלק מהמקורות. בשפעת של 1918 – פי 100-200 (!!). המחלה הזאת אינה יוצאת דופן, אינה מיוחדת, ולמעשה בשפעת "רגילה" נפטרים כל שנה עד 650,000 איש – או במילים אחרות, קורונה של 2019-2020 גרועה פי 3 משפעת עונתית בשנה לא טובה. זה לא מעט! אבל זה לא כל כך הרבה…
במדינות אירופה התמותה גבוהה יותר – רק כ-99.9% מהאוכלוסיה שרדה את המחלה. הסיבה העיקרית היא שהגיל הממוצע במדינות אירופה גבוה בהרבה מבשאר העולם בגלל מצבן הסוציוקאונומי המשופר. למשל, בישראל הגיל הממוצע נמוך בכ-11 שנה ממדינות אירופה (!) ואכן התמותה אצלנו נמוכה משמעותית. המתאם העיקרי לתמותה היה ונשאר – גיל האוכלוסיה. המתאם השני – האיכות של הטיפול בבתי החולים. גם כאן בישראל המצב יחסית טוב, בעיקר בזכות כוח האדם האיכותי מאוד ומערכת סוציאליסטית ככל שנשארה בנוגע לטיפול בחולים. כולם מקבלים טיפול טוב, לא קשר לדת גזע או מין, או מצבם הכלכלי. בארה"ב, למשל, התמותה גבוהה יותר מברוב מדינות אירופה בדיוק מסיבה זו, שאין שם למעשה מערכת בריאות ציבורית. הרפואה לעשירים היא הטובה בעולם, אך רפואה לעניים אינה קיימת, והתוצאה העגומה ברורה. עדיין, גם שם, התמותה עומדת על כ-0.1% מהאוכלוסיה.
עובדה נוספת שחשוב להכיר בה היא שכולנו מתים בסוף. ספירת הקורונה מכילה בתוכה כ-60% חולים טרמינלים בגיל מבוגר מאוד (לפי הצהרות משרד הבריאות מלפני מספר חודשים). גיל המתים הממוצע מקורונה גבוה למעשה מגיל התמותה הממוצע בכל המדינות. בישראל, למשל, משרד הבריאות קיצץ רוחבית בתקציב בתי החולים והמחלקות הפנימיות שמטפלות באותם זקנים וחולים לפני כשנה וחצי בידיעה ברורה שכל שנה מתים כ-6000 איש מאותן אוכלוסיות ממחלות וזיהומים שרכשו בבתי החולים – עקב אילוצי תקציב. מה הכוונה? אדם זקן וחולה מתאשפז במחלקה הפנימית עם זיהום כלשהו, נדבק בשפעת משכנו לחדר, ומת. זה מספר שגדול בכ-50% ויותר מסה"כ מספר האנשים שנפטרו מקורונה. כמה אנשים בריאים וצעירים נפטרו מקורונה? למעשה, מעט מאוד. 93% מהנפטרים בארץ מעל גיל 60 (נתונים של משרד הבריאות שמפורסמים ע"י קופ"ח כללית). עובדה. בהשוואה למספר המתים מתאונות דרכים כל שנה – הרבה פחות, ועדיין אנשים צעירים ובריאים ממשיכים לנסוע ברכב כאילו כלום.
לגבי הטענה העניינית העיקרית של המבקרים כאילו ללא הסגרים המצב היה יותר רע. יש לנו ממש מצב של ניסוי ביקורת, הלא היא מדינת שבדיה המושמצת. בשבדיה התמותה נמצאת אחרי מדינות אירופה שהטילו את הסגרים החריפים ביותר, כגון איטליה, ספרד, ואנגליה. לפני ימים מספר פורסם ב-New England Journal of Medicince מאמר שסוקר את ההשפעה של פתיחת מערכת החינוך על התמותה שם. 15 ילדים אושפזו במיון כל השנה (כאחד בחודש) עקב קורונה, אף לא אחד נפטר. כ-30 עובדי הוראה הגיעו לאשפוז במיון עקב קורונה – מסה"כ עובדי ההוראה במדינה, ומכל מקורות ההדבקה (גם עובד הוראה שנדבק בפאב המקומי נספר). זה הכל. זה המחיר האמיתי של פתיחת מערכת החינוך לחלוטין (אפילו ללא מסיכות!). הסיכון לעבור את הכביש בדרך לביה"ס גבוה בהרבה מהסיכון של פתיחת כל מערכות החינוך, כל השנה. אלה עובדות – לא תיאוריות, לא מודלים, לא ספקולציות, לא "מה אם", לא קונספירציה. זו האמת וזה מה שהיה ומה שקרה.
אפשר להמשיך עוד ועוד. אבל להערכתי, המקור האמיתי של הביקורת הוא דיסוננס קוגניטיבי. מה זה? זו התגובה של אדם להתנגשות של אמונותיו העמוקות עם המציאות הקשה. פשוט מאוד, קשה לאנשים לקבל שאנחנו שנה במצב אבסורדי של סגרים, בידוד, הרס הדמוקרטיה, מעקבי שב"כ, ועוד חולות רעות, נזק חסר תקדים לכל מערכות המדינה, נזק לנפשם של ילדינו, והכל לשווא. סתם. קשה עד בלתי אפשרי לאנשים רבים להתמודד עם העובדה הפשוטה שהם הקריבו את פרנסתם ואת עתיד ילדיהם, ושנה מהחיים שלהם – סתם. הרופא שבחבורה ימשיך לראות אנשים מתים מקורונה – מחזה קשה לכל הדיעות, אבל מחזה שחוזר על עצמו 40,000 פעם בשנה במדינת ישראל, ו-60 מיליון פעמים בשנה בעולם. אנשים – מתים, כל הזמן. המודליסט ימשיך להסתכל על הגרפים העולים ויחשב אלגוריתמים שיחזו את קץ העולם – וייתקן אותם כל פעם מחדש כשתחזיותיו ימשיכו להתבדות. וכן הלאה.
לסיום – יש את המשל הידוע על האופטימיסט והפסימיסט. האופטימיסט רואה חצי כוס מליאה ואילו הפסימיסט את חצי הכוס הריקה. כיום יש חיסונים אפקטיבים, ובישראל ספציפית התגייסה כלל האוכלוסיה וקופות החולים לבצע את החיסון במהירות רבה. יש לקוות שחברי הכנסת והממשלה יתעשתו והנורמליות תחזור לשרור במחוזותינו.
על המחבר: ד"ר פלפל מכהן כדירקטור במחלקת המחקר והפיתוח של חברת פרמצבטיקה ומתמחה בעשר השנים האחרונות בייצור חלבונים מהדם, כגון נוגדנים. את עבודת הדוקטורט שלו ביצע במכון ויצמן במחלקה לחקר המוח.

דר' יאיר פלפל 14.01.2021 פרסומי תגובה